Švýcarsko a autosalon Ženeva

Švýcarsko a autosalon Ženeva

5 žáků třetího ročníku oboru Mechanik opravář motorových vozidel se s učitelem odborných předmětů zúčastnilo jednoho z nejdůležitějších autosalonů na světě.

Během zájezdu jsme navštívili i města Ženevu a Bern. Hlavním cílem bylo výstaviště Palexpo, kde se konal již 89. ročník autosalonu.  Prezentovaly se nejvýznamnější automobilky a úpravci aut z celého světa - Bentley, Bugatti, Audi, Subaru, Porsche, Koenigsegg, Volkswagen a samozřejmě česká Škoda.
Na autosalonu bylo prezentováno velké množství novinek i tolik zmiňovaná elektricky poháněná vozidla. Největší senzací bylo jedinečné Bugatti La Voiture Noire. Toto auto bylo vyrobeno pouze v jediném exempláři a my jsme byli u toho, když bylo prezentováno. Ve stánku byl vystaven i samotný motor, unikátní osmilitrový šestnáctiválec do W se čtyřmi turbodmychadly. Výkon (1103 kW/1500 k) i točivý moment (1600 N.m). Tento jedinečný kousek jsme si pečlivě prohlédli ze všech stran a mohli se ho i dotknout, samotná kliková hřídel tu byla vystavena k prodeji za 11 180 Euro.
Zajímala nás prezentace automobilky Škoda, kde byl představen nejnovější model Kamiq, který jsme si prohlédli zevnitř a v rámci možností i vyzkoušeli. Neopomenutelnou novinkou byl koncept Visionu iV, který obsahuje nejmodernější techniku a je konkrétním pohledem na budoucí elektromobily z Mladé Boleslavi. Toto auto je na první pohled středem pozornosti například otevíráním dveří proti směru jízdy a absence B-sloupku, ovládání gesty, o pohon se starají dva elektromotory a baterie jsou umístěné v podlaze.
Autosalon byl velmi přínosný získáním nových poznatků z automobilové techniky. Některé automobilky tu měly vystavené pohybující se motory, převodovky, odpružení a podobně. Také bylo prezentováno nejmodernější vybavení autoservisů včetně ukázek použití nových technik.  Automobilový průmysl je velmi rychle se vyvíjející, z celého autosalonu jsme byli nadšeni a jsme rádi, že jsme mohli být u toho. Pro naši školu celý zájezd zajistil a uhradil Mercedes Moravia Olomouc, kde jsou naši žáci na praxi. Děkujeme za dosavadní spolupráci a věříme, že bude nadále pokračovat.