Renovace výcvikového traktoru autoškoly Zetor 7211

Renovace výcvikového traktoru autoškoly Zetor 7211

Během prvních měsíců letošního školního roku proběhla v areálu školních dílen odborného výcviku automobilních oborů Švehlovy střední školy polytechnické Prostějov rozsáhlá renovace traktoru Zetor 7011, používaného jako výcvikové vozidlo autoškoly.

Na třicet let starý stroj, dlouhá léta používaný v autoškole pro výcvik řidičského oprávnění skupiny T, se zaměřili žáci oboru Opravář zemědělských strojů, kteří se rozhodli z ošuntělého, každodenním používáním notně opotřebovaného veterána učinit opět nablýskaný výstavní kus, za kterým se na silnici každý ohlédne.
Na renovaci se pod dohledem učitelů odborného výcviku aktivně podíleli žáci třetího ročníku oboru Opravář zemědělských strojů, kteří traktoru na závěr renovace opět „vdechli život“ a po dvou měsících usilovné práce provedli zkušební jízdu po areálu školních dílen na Určické ulici v Prostějově.
Byla provedena kompletní demontáž všech funkčních částí traktoru. Žáci pod odborným dohledem provedli kompletní kontrolu jednotlivých částí a rozhodli o tom, které se budou renovovat a které se nahradí novými. Postupně se provedla oprava přední nápravy, dále byla provedena kontrola a seřízení spojky a převodovky.  Současně byl opravován i motor traktoru, u kterého bylo nutné celkové přetěsnění. Opravy a utěsnění se dočkala i hydraulická a brzdová soustava. Zkorodované části kabiny byly odborně opraveny, vyvařeny nebo nahrazeny novými díly. Celý traktor byl znovu nalakován v originálních barvách značky Zetor a doplněn odpovídajícími popisy. Renovovaný stroj se stal užitečným pomocníkem nejen pro výcvik autoškoly, ale bude sloužit i k další výuce žáků oboru Opravář zemědělských strojů na Švehlově střední škole polytechnické Prostějov.
Tímto však práce žáků neskončila, již teď plánují renovaci dalšího školního traktoru a doufají, že se jim povede stejně dobře nebo ještě lépe než ta první. Motivací je pro ně také to, že na těchto strojích sami vykonávají zkušební jízdy v rámci výcviku pro získání řidičského oprávnění skupin B, C, a T.
Popřejme jim tedy hodně zdaru v jejich další práci i učení.