Exkurze TATRA TRUCKS a.s. Kopřivnice

Exkurze TATRA TRUCKS a.s. Kopřivnice

Dne 28. 11. 2018 se žáci automobilních oborů Švehlovy střední školy polytechnické Prostějov zúčastnili exkurze do výrobního závodu TATRA TRUCKS a.s., který má sídlo v Kopřivnici.

Společnost TATRA TRUCKS a.s. je třetí nejstarší automobilkou na světě a nejstarší ve střední Evropě. Vyrábí automobily od roku 1897. Sériová výroba nákladních vozidel započala v polovině druhého desetiletí dvacátého století. Přelomovým přínosem výroby bylo zavedení výroby nového podvozku tvořeného centrální nosnou rourou, na jejímž předním konci byl umístěn vzduchem přímo chlazený motor a převodovka, a nezávisle uloženými výkyvnými poloosami  konstruktéra Hanse Ledwinku.
Mezi výrobní legendy společnosti patři zejména: TATRA 111 a také v podobě těžkého tahače T 141, TATRA 138, jejíž konstrukční vývoj vedl k modelové řadě T 148 se synchronizovanou převodovkou, T 815 s trambusovou kabinou, civilní produkce T 815-2 a řada T 163.
Do současné produkce patří zejména civilní modelová řada TATRA PHOENIX a vozidla pro speciální účely – požární a vojenská vozidla T 815-7 a TERRN°1 Facelift  s důležitým a osvědčeným modelem pro vojenskou logistiku T 810.
V úvodní části byli žáci seznámeni s aktuální nabídkou modelů vyráběných Tatrovek. Exkurze pokračovala prezentací - filmem o společnosti a poučením o BOZP. Poté následovala prohlídka výrobních hal. Žáci si mohli s odborným výkladem bývalých konstruktérů Tatry prohlédnout výrobu současných modelů, porovnat jednotlivé druhy převodovek, prohlédnout si kabiny nejnovějšího modelu TATRA PRESIDENT, kterého bylo vyrobeno pouze 120 kusů a to na počest výročí 12O ti let od výroby prvního automobilu se spalovacím motorem.
Bývalí zaměstnanci – konstruktéři automobilky nás pak ochotně doprovodili ještě do Technického muzea Tatry, kde jsme si prohlédli modely starších nákladních aut Tatra, ale i sportovních a modely osobních aut všech etap výroby.
Z Kopřivnice jsme odjížděli s nádherným zážitkem. Přejeme si, aby vstřícná firma Tatra nám umožnila exkurzi i v příštím školním roce pro další třídy.
Budeme se těšit.