Internetová soutěž2. ročník soutěže CHEMÍK

2. ročník soutěže CHEMÍK

Vítám vás všechny v novém roce 2017 a přeji vám hodně zdraví, štěstí a úspěchů. Doufám, že jste si o prázdninách odpočinuli a během posledního večera v roce 2016 jste si užili "chemickou" show na obloze v podobě ohňostrojů všeho druhu.

Soutěž je určena zejména žákům 8. a 9. tříd a je zaměřena na praktickou chemii a věci kolem ní. V loňských kolech byly otázky směřovány např. na plasty nebo silvestrovské oslavy.

Jak soutěžit?
Pozorně si přečtěte otázky příslušného kola a odpovězte na ně. Na každou otázku existuje 1 správná odpověď. Odpovídejte např. 1 – a, 2 – c. Pokud otázka nenabízí možnosti, odpovídejte slovně nebo větou.
Odpovědi zasílejte na mailovou adresu d.srajbr@svehlova.cz. Nejpozději do týdne byste měli dostat potvrzení Vaší odpovědi. Odpovídejte vždy ze stejné adresy, podle adresy budete evidováni po celou dobu soutěže.


S první odpovědí zašlete, prosím, i údaje o Vás (jméno, příjmení, školu a třídu).

Termíny jednotlivých kol:

Kolo Vyhlášení Uzávěrka
1. 17. 10. 2016 18. 11. 2016
2. 21. 11. 2016 21. 12. 2016
3. 4 . 1. 2017 20. 1. 2017

 

Vyhodnocení soutěže a závěrečné kolo o ceny, kterého se zúčastní nejlepší soutěžící, bude probíhat pravděpodobně v únoru 2017 v budově naší školy v Prostějově (nám. Spojenců 17). Soutěžící včas dostanou pozvánku.

Soutěž naleznete na stránkách naší školy v levém menu:
http://www.svehlova.cz/
Konkrétně na následujícím odkazu:
http://www.svehlova.cz/cz/m/internetova-soutez/

3. kolo - Chemík 2017

Poslední e-mailové kolo naší soutěže "Chemík 2017" je tady a bude se týkat jedné z "domácích" tváří chemie i "nechemie". Budeme se zabývat čističi všeho druhu a jejich složením. Pojďme na to.

1. Mezi české nejznámější čističe patří klasické SAVO. Určitě ho máte i doma. Jaká látka ale zodpovídá za jeho čistící a desinfekční účinky? Pozor! Savo je chemikálie s dráždivými účinky!
a) chlornan sodný
b) chlorid sodný
c) chlorečnan sodný

2. Nezbytnou součástí koupelnového vybavení je jedna malá voňavá "kostka" - mýdlo. Z čeho vlastně takové mýdlo vzniká?
a) z bílkovin
b) z tuků (lipidů)
c) z cukrů (sacharidů) a vody

3. Řeč byla zatím jen o "kostce" mýdla. Běžně se však používají mýdla tekutá. Jaký rozdíl je mezi tekutým a tuhým mýdlem?
a) k výrobě tuhého je použitý hydroxid sodný, zatímco k výrobě mazlavého hydroxid draselný
b) k výrobě tuhého je použitý hydroxid draselný, zatímco k výrobě tuhého hydroxid sodný
c) žádný rozdíl v surovinách není, v obou mýdlech jsou oba hydroxidy a jde pouze o různý výrobní postup

4. Jedním z tradičních mýdel je tzv. Marseillské mýdlo. K jeho výrobě se používá určitýh lipidů (chcete-li tuků). Jsou to:
a) palmový nebo olivový olej
b) slunečnicový nebo sezamový olej
c) lněný olej nebo sezamový olej

5. Čas od času se stane, že se ucpe odpad. Na jeho vyčištění se používají buď mechanické postupy ("zvon") nebo lze použít postup chemický (čistič odpadů). Pozor! Chemický čistič odpadů obsahuje zdraví nebezpečné a agresivní látky! Jako hlavní a v podstatě jediná účinná složka těchto čističů se používá:
a) hydrid vápenatý
b) hydrid sodný
c) hydroxid sodný

6. V koupelně nalezneme ale i další prostředky. Například zubní pasta. Bohužel zubní pasta nepomáhá k odstranění zubního plaku a zbytků jídla, jak si mnozí myslí. Zubní pasta má hlavně estetický účinek (lesk zubů, jejich jakési bělení a svěží dech), ale také účinek vyživující. Příkladem důležité látky pro zuby je např.
a) fosfor v podobě Ca3(PO4)2
b) fluor v podobě NaF
c) jod v podobě NaIO3

7. Všichni dnešní zubní pasty znáte a používáte. Pojďme se ale podívat trochu do "nechemické" historie zubní pasty. Dříve se totiž, zdá se, vyráběly pasty ze spousty zajímavých věcí. Vyberte, ze kterých?
a) lidská moč, drcená křída nebo cihly
b) hlína, skořápky ořechů, obilné otruby
c) suchá tráva, strouhanka, rozemleté kosti zvířat

8. Takže v případě zubní pasty je jasno. Ale jsou i další případy, kdy je třeba nějaké místo pořádně vyčistit. Například při drobných poraněních se kvůli desinfekci na ránu lije tzv. "kysličník" nebo chemicky peroxid vodíku. Co ale zodpovídá za jeho desinfekční účinky?
a) vznikající vodík
b) vznikající oxid uhličitý
c) vznikající kyslík

9. Kromě desinfekčních účinků mají některé látky i účinky bělící. Vyberte tu možnost, kde jsou látky s bělícími účinky.
a) oxid dusný, sirovodík, oxid manganatý
b) chlorid sodný, oxid uhelnatý, jod
c) chlornan sodný, peroxid vodíku, chlor

10. K dokonalé čistotě ale přispívá i čistá voda, která samozřejmě teče z našich vodovodních kohoutků. Ale i taková voda se musí desinfikovat. Která z uvedených možností se při desinfekci vody běžně nepoužívá?
a) desinfekce UV zářením
b) desinfekce manganistanem draselným
c) desinfekce ozonem