Naučí rys ostrovid mládež k odpovědnosti k přírodě?

Naučí rys ostrovid mládež k odpovědnosti k přírodě?
Prostějov – Ačkoliv rys ostrovid se pro mnohé může zdát exotickou šelmou, tato velká ‚kočička‘ do našich zeměpisných šířek patří. Ovšem tak, jak léty a civilizačními změnami se postupně vytrácely nebo úplně zmizely jiné živočišné druhy, dá se to tak říct i o rysu ostrovidovi.

Změnou přístupu k životnímu prostředí hlásí velký ‚comeback‘ i divoká zvířata, o kterých jsme se mohli dočíst ještě relativně před nedávnem jen v atlasech nebo odborné literatuře. Stejně jako vlk nebo liška se začíná rozšiřovat i populace rysů. „Snažíme se naučit mladé lidi odpovědnosti k životu v přírodě a chceme je zbavit lhostejnosti,“ Jiří Marek ze Zooparku Zájezd.

Malý rys ‚Blonďák‘ je při besedách symbolem návratu k odpovědnému vztahu k přírodě a svým způsobem také důkazem, že věci mohou ‚fungovat‘. Pro někoho to může být krokem do neznáma, protože lesní šelmy, které z volné přírody vymizely, jsou stále víc ‚soupeřem a hrozbou‘, než pozitivním důkazem změny v přístupu k životnímu prostředí. „Konkrétně rys je mnohem méně nebezpečný, než třeba vlk, ačkoliv v současnosti je rys více rozšířený. Jde v podstatě krotké zvíře, které útočí jedině v okamžiku pocitu ohrožení matky s mládětem,“ vysvětluje J. Marek. To ovšem v přírodě je jev přirozený.

 

Jak Týdeníku řekla zástupkyně ředitele Švehlovy střední školy Prostějov Jitka Karhanová, studenty se snaží orientovat ke zodpovědnosti k životnímu prostředí. S tím koresponduje i beseda Setkání s rysem. S Blonďákem se studenti ‚z očí do očí‘ měli možnost setkat ve středu poté, co stejnou možnost dostali také žáci ZŠ Dr. Horáka. „Škola se věnuje enviromentálnímu vzdělávání a osvětě. Náš metodik napojil školu na  Centrum ekologických aktivit města Olomouce Sluňákov, takže k povědomí o ekologii naše studenty vedeme cíleně. Právě tato beseda určitě nabídne další zkušenost a důkaz, že to má smysl,“ uvedla pro naše zpravodajství J. Karhanová.

 

x

x

x

x

x

 

Autor fotografií: 
Helena Baronová