Exkurze Hyundai Nošovice

Exkurze Hyundai Nošovice

Dne 5. 1. 2016 se žáci automobilních oborů Švehlovy střední školy polytechnické Prostějov zúčastnili exkurze do výrobního závodu Hyundai Motor Manufacturing Czech s.r.o., který má sídlo v průmyslové zóně v Nošovicích u Frýdku – Místku.

Společnost Hyundai Motor Manufacturing Czech s r.o. byla založena 7. 7. 2006. Výstavba výrobního závodu se stala historicky největší zahraniční investici v České republice.  Jedná se o první výrobní závod Hyundai v Evropě, který odborná veřejnost právem označuje za jednu z nejmodernějších automobilek v Evropě. Všechny modely Hyundai i30, Hyundai ix20, Hyundai ix35 a Hyundai Tucson, vyráběné v závodě byly vyvinuty speciálně pro evropský trh v Technickém centru Hyundai v německém Rüsselsheimu. V roce 2012 se výrobní závod dostal na svou plnou výrobní kapacitu a vyrobil 303.035 aut. V následujícím roce 303.460, a v roce 2014 to bylo 307.450 aut. Kromě výroby automobilů se v závodě nachází také hala na výrobu převodovek, která vyrábí nejen pro potřeby Hyundaie, ale také sesterského závodu Kia v Žilině na Slovensku a Hyundai Motor Manufacturing Rus v Petrohradě. Výrobní závod v Nošovicích zaměstnává cca. 3400 zaměstnanců především občany České republiky, kteří představují 96 % všech zaměstnanců. U subdodavatelů, kteří automobilku Hyundai následovali do Moravskoslezského kraje, pracuje dalších zhruba 7.000 lidí.
Před zahájením exkurze byli žáci seznámeni s aktuální nabídkou modelů vyráběných automobilů. Exkurze byla zahájena prezentačním filmem společnosti a následovala prohlídka výrobních hal  v návštěvnických vláčcích. Žáci oborů autotronik a mechanik opravář motorových vozidel prohlídkou zhlédli jednotlivá pracoviště výrobního závodu zahrnující lisovnu, svařovnu, finální montáž a převodovkárnu. Na závěr žákům průvodkyně odpověděla na dotazy týkající se výrobního závodu a jejich zaměstnanců. Na této akci žáci získali nové znalosti v oblasti výroby nejmodernějších osobních automobilů a informace o zaměstnání u zahraniční nadnárodní společnosti.