Internetová soutěž


3. kolo soutěže „Chemík 2018“

3. kolo soutěže „Chemík 2018“

Máme tu nový rok a s ním také poslední kolo letošního ročníku soutěže a tedy poslední příležitost získat body a probojovat se tak mezi přibližně 10 finalistů, kteří budou soutěžit o celkové vítězství.

Soutěž je určena zejména žákům 8. a 9. tříd a je zaměřena na praktickou chemii a věci kolem ní.
Jak soutěžit?
Pozorně si přečtěte otázky příslušného kola a odpovězte na ně. Na každou otázku existuje 1 správná odpověď. Odpovídejte např. 1 – a, 2 – c. Pokud otázka nenabízí možnosti, odpovídejte slovně nebo větou.
Odpovědi zasílejte na mailovou adresu d.srajbr@svehlova.cz. Nejpozději do týdne byste měli dostat potvrzení Vaší odpovědi. Odpovídejte vždy ze stejné adresy, podle adresy budete evidováni po celou dobu soutěže.
S první odpovědí zašlete, prosím, i údaje o Vás (jméno, příjmení, školu a třídu).

Kolo Vyhlášení Uzávěrka
1. 16. 10. 2017 24. 11. 2017
2. 27. 11. 2017 22. 12. 2017
3. 5. 1. 2018 21. 1. 2018

Vyhodnocení soutěže a závěrečné kolo o ceny, kterého se zúčastní nejlepší soutěžící, bude probíhat pravděpodobně v únoru 2018 v budově naší školy v Prostějově (nám. Spojenců 17). Soutěžící včas dostanou pozvánku.

Soutěž naleznete na stránkách naší školy v levém menu:
http://www.svehlova.cz/
Konkrétně na následujícím odkazu:
http://www.svehlova.cz/cz/m/internetova-soutez/

Pojďme se podívat na posledních deset otázek základní části v letošním ročníku. A jak jinak, půjde většinou o rostliny. Ale tentokrát se na ně podíváme opravdu ryze chemicky!

 1. Většina rostlin, ať už vánočních nebo běžných, obsahuje důležitou chemickou látku. Tuto látku používají na zpracování slunečního záření, oxidu uhličitého a vody na látky, díky nimž rostou. Důležitou složkou této látky je jeden kov. Je to:
  a) Fe
  b) Mg
  c) Cu
 2. Rostlinou, se kterou jste možná všichni přišli za posledních 14 dní do kontaktu nejvíce je bezesporu vánoční stromeček, který krásně provoní pokoje a navodí příjemnou vánoční atmosféru. Pokuste se zjistit, která z následujících látek patří mezi látky odpovídající za charakteristickou vůni. Případně i uveďte, jak se jmenuje (Za název +0,5 bodu navíc.).
  a)

  b)
  c)
 3. Jiným běžným rostlinným účastníkem oslav na konci roku je zelený rostlinný poloparazit, kterému byly v minulosti přisuzovány jisté magické schopnosti a ne jinak tomu je i v současné době. Z hlediska chemika ale tato vánoční rostlina obsahuje koktejl jedovatých látek, které v případě požití rozhodně nepřispějí k vánoční idyle. Jsou to zejména:
  a) tyramin, phoratoxin a albutoxin
  b) tyramin, viscotoxin a albutoxin
  c) tyramin, viscotoxin a phoratoxin
 4. Mezi vánoční rostliny patří i rostlina s názvem cesmína, která je rovněž lehce jedovatá. V jejích bobulích můžete najít hořké sloučeniny. Zajímavé je, že jedna z nich se kromě bobulí cesmíny nachází také v:
  a) kávě
  b) čokoládě
  c) černém čaji
 5. Mezi vánočními rostlinami můžeme najít i ryze "chemickou" rostlinu. Je totiž možné ji velice snadno použít jako indikátor kyselosti nebo zásaditosti díky obsahu barviv anthokyanů. Řeč je o rostlině:
  a) vánoční hvězda
  b) jmelí
  c) vánoční stromeček
 6. Specialitou zimních měsíců i vánočního času je svařené víno s kořením v něm. Víno jako takové je vyrobeno z rostliny (réva vinná). Speciální chuť a aroma mu však dodávají některé chemické sloučeniny (např. aldehydy, ketony, hydroxysloučeniny) pocházející z koření. Mezi hlavní "ochucovače" nejen svařeného vína patří:
  a) eugenol z hřebíčku a theobromine ze skořice
  b) eugenol ze skořice a falcarinol z hřebíčku
  c) cinnamaldehyde ze skořice a eugenol z hřebíčku
 7. V sedmém úkolu vám položím otázku. Při loupání např. pomeranče jste si jistě všimli, že z jeho kůry vystřikuje spousta tekutiny. Co se stane, pokud stříknete tuto tekutinu do plamene např. svíčky? (Za zdůvodnění chování svíčky + 0,5 bodu navíc).
  a) vznikne krátkodobě větší plamen
  b) vznikne krátkodobě menší plamen
  c) svíčka zhasne
 8. Když se řekne kyselina olibánová, nikomu z vás se zřejmě nevybaví nic konkrétního. Pravděpodobně ji ale zná váš nos. Chemici zjistili, že je to látka zodpovědná za vůni, která je také spojena s Vánocemi, i když nejen s nimi. Najdeme ji totiž v:
  a) kadidle
  b) purpuře
  c) vanilkových rohlíčcích
 9. Na závěr se podíváme i mimo rostlinný svět. S Vánoci jsou spojeny i typické předměty, jako např. zvonky. Ty jsou vyráběny z materiálů, které způsobují jejich příjemné zvonění. Typický materiál pro výrobu zvonů obsahuje:
  a) železo a měď
  b) cín a měď
  c) zinek a měď
 10. A jedna otázka na závěr. S jakou sloučeninou rostlinného původu přijdeme do kontaktu v závěru Štědrého večera (při rozbalování dárků)?
  a) lignin
  b) glukosa
  c) celulosa

Doufám, že jste si s poslední sadou otázek a úkolů poradili, i když některé úkoly pro vás zřejmě nebyly jednoduché. Děkuji vám za účast v letošním ročníku soutěže Chemík a do nového roku vám přeji vše nejlepší, zejména zdraví, ale i soutěžní úspěchy. S těmi nejúspěšnějšími z vás se těším na shledanou ve finálovém kole. Všichni finalisté budou kontaktováni zasláním pozvánky na jejich e-mailovou adresu. Celkové výsledky budou uvedeny na stránkách soutěže a stejně tak i správné odpovědi na jednotlivá kola letošního ročníku. Mějte se krásně.